Directed by
Lee Tamahori |
Writing Credits (WGA)
Ian Fleming | ... | (characters) |
Neal Purvis | ... | (written by) & |
Robert Wade | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Barbara Broccoli | ... | producer |
Callum McDougall | ... | co-producer |
Anthony Waye | ... | executive producer |
Michael G. Wilson | ... | producer |
Music by
David Arnold |
Cinematography by
David Tattersall | ... | director of photography |
Editing by
Andrew MacRitchie | ||
Christian Wagner |
Casting By
Natalya Krimenskaya |
Production Design by
Peter Lamont |
Art Direction by
James Hambidge | ||
Mark Harris | ||
Fred Hole | ||
Simon Lamont | ... | supervising art director |
Miguel López Pelegrín | ... | art director: |
Jim Morahan | ||
Stephen Scott | ||
Alan Tomkins | ||
Ken Court | ... | (uncredited) |
Neil Lamont | ... | (uncredited) |
Set Decoration by
Simon Wakefield | ... | (uncredited) |
Costume Design by
Lindy Hemming |
Makeup Department
Caitlin Acheson | ... | Crowd Supervisor |
Lynda Armstrong | ... | makeup artist |
Brian Best | ... | special makeup effects artist: lifecasting |
Mary Burton | ... | makeup artist: Ms. Berry |
Montse Damas | ... | dailies makeup artist: crowd: Spain |
Sterfon Demings | ... | hairdresser: Ms. Berry |
Paul Engelen | ... | makeup supervisor |
Darlene Forrester | ... | hairdresser |
Marzenna Fus-Mickiewicz | ... | hair stylist |
Richard Glass | ... | contact lens optician |
Colin Jamison | ... | hairdressing supervisor |
Melissa Lackersteen | ... | makeup artist |
Yolanda Piña | ... | makeup artist/hair crowd dailies |
Rick Provenzano | ... | hair stylist: Mr. Brosnan |
Gemma Richards | ... | additional makeup |
Raquel Rodríguez | ... | makeup and hair: Spain |
Bron Roylance | ... | makeup artist: Mr. Brosnan |
Jemma Scott-Knox-Gore | ... | contact lens technician |
Miguel Sesé Guillot | ... | dailies makeup artist: crowd |
Michaela Bayley | ... | prosthetics technician (uncredited) |
Cecilia Escot | ... | additional makeup artist (uncredited) |
Jeanette Redmond | ... | hair stylist (uncredited) |
Production Management
Mark Albela | ... | location production supervisor |
Terry Bamber | ... | production manager |
Glenn Beadles | ... | location production supervisor |
Chris Brock | ... | location production supervisor |
Leifur B. Dagfinnsson | ... | unit manager: Iceland |
Philip Kohler | ... | location production supervisor |
Tim Lewis | ... | production manager |
Janine Modder | ... | production supervisor |
Iris Rose | ... | unit manager |
Michael Solinger | ... | post-production supervisor |
Salvador Yagüe | ... | unit manager: Spain |
Second Unit Director or Assistant Director
James Armstrong | ... | third assistant director |
Vic Armstrong | ... | second unit director |
Ben Burt | ... | third assistant director |
Gerry Gavigan | ... | assistant director |
José María González Sinde | ... | additional assistant director |
Toby Hefferman | ... | second assistant director |
Don King | ... | additional unit director |
Terence P. Madden | ... | additional assistant director (as Terence Madden) |
Terry Madden | ... | assistant director: second unit |
Shaun O'Dell | ... | additional unit director |
Rodrigo Sancho | ... | second second assistant director |
Paul Taylor | ... | second assistant director |
Arthur Wooster | ... | additional unit director |
Keith Young | ... | second assistant director |
Richard Goodwin | ... | additional third assistant director (uncredited) |
Art Department
Dominic Ackland-Snow | ... | carpenter |
Sara Aghdami | ... | art department |
Alex Aitken | ... | plasterer |
Douglas Allam | ... | supervising plasterer |
Dave Allum | ... | propmaker (as David Allum) |
Ted Ambrose | ... | draughtsman (as Edward Ambrose) |
Gill Andrae-Reid | ... | artist |
Matthew Baker | ... | props |
Ravi Bansal | ... | concept artist |
Ute Bergk | ... | additional set decorator |
Alice Biddle | ... | junior draughtsman |
Peter Bohanna | ... | prop making senior modeller |
Michael Boone | ... | draughtsman |
Alex Boswell | ... | dressing props |
Simon Brindle | ... | specialty prop maker |
Barry Brown | ... | chargehand rigger |
Mark Buck | ... | plasterer: model unit |
Colin Childs | ... | propmaker |
Robert Cowper | ... | stand-by art director |
Mark Daubeny | ... | stand-by & dressing props |
Quentin Davies | ... | stand-by & dressing props |
Steve Deahl | ... | prop making senior modeller: Ice Furniture |
Greg du Preez | ... | greensman |
Bob Eames | ... | construction department head: carpenters (as Robert Eames) |
James Enright | ... | propmaker |
Martin Foley | ... | junior draughtsman |
Matthew Foster | ... | stand-by & dressing props |
Katie Gabriel | ... | art department coordinator |
Daniel Gommé | ... | art department (as Daniel Gomme) |
Gavin Gordon | ... | carpenter |
Andrew Guyett | ... | scenic painter |
Rosie Hardwick | ... | draughtsman |
Lindsay Harris | ... | propmaker |
Toby Hawkes | ... | prop making senior modeller |
Paul J. Hayes | ... | construction manager (as Paul Hayes) |
Bernie Hearn | ... | chargehand stand-by props (as Bernard Hearn) |
Paul Hearn | ... | stand-by & dressing props |
Terry Heggarty | ... | stand by painter |
Oliver Hodge | ... | supervising modeller |
Frank Howe | ... | drapesman |
Martin Hubbard | ... | carpenter |
George Hughes | ... | propmaker |
Clive Ingleton | ... | decor & lettering artist |
Derek Ixer | ... | supervising dressing props |
Emily Johnson | ... | art department coordinator |
Gavin Jones | ... | propmaker |
Stuart Kearns | ... | draughtsman |
Michael King | ... | buyer (as Mike King) |
Martin Kingsley | ... | assistant property master |
Paul Kirby | ... | assistant art director |
John Kirsop | ... | construction supervisor |
Paul 'Spike' Knight | ... | prop making senior modeller: Ice Furniture (as Paul Knight) |
Rene Knol | ... | dressing props |
Jason Knox-Johnston | ... | draughtsman |
Carol Kupisz | ... | graphic designer |
Dominic Lavery | ... | concept artist |
Katie Lodge | ... | prop modeller |
Paul Marsh | ... | prop modeller |
Robert May | ... | carpenter |
Jim McCallum | ... | props artist |
Ginger McCarthy | ... | head rigger |
Dave Midson | ... | supervising dressing props |
Stephen Morahan | ... | draughtsman |
Martin Moran | ... | plasterer |
José Luis Moya | ... | construction coordinator: Spain |
Ramón Moya | ... | construction manager |
Duncan Mude | ... | models |
Brian Muir | ... | sculptor |
Ian Murray | ... | rigger |
José María Ortega | ... | painter |
David Packard | ... | scenic artist (as Dave Packard) / scenic artist |
John Palmer | ... | stand-by & dressing props |
Steve Payne | ... | dressing props |
Bill Pearson | ... | prop making senior modeller (as William Pearson) |
Chris Peters | ... | fabricator/welder |
Keith Pitt | ... | stand-by & dressing props |
Tyrone Reed | ... | stagehand |
Richard Roberts | ... | additional set decorator |
Tony Roberts | ... | construction rigger |
Quinn Robinson | ... | art department assistant |
Sarah Robinson | ... | product placement coordinator |
Warren Sandy | ... | propmaker |
Chris Seddon | ... | construction department head: drapers |
Ty Senior | ... | propmaker |
Toby Shears | ... | prop making senior modeller |
Jamie Shelley | ... | chargehand painter |
Alfie Smith | ... | stand-by & dressing props |
Molly Sole | ... | sculptor |
Richard St. Clair | ... | propmaker |
Eric Strange | ... | supervising dressing props |
Ty Teiger | ... | property master (as Ty Tieger) |
Bradley Torbett | ... | stand-by & dressing props |
Jason Torbett | ... | stand-by & dressing props |
Simon Wakefield | ... | set director |
Paul Waller | ... | propmaker |
Andrew Walton | ... | prop making modeller: Ice Furniture |
Peter Watson | ... | stand-by & dressing props |
Michael Weaver | ... | painter |
Dominic Weisz | ... | modeller |
Paul Wescott | ... | hod scenic painter |
Kevin Wheeler | ... | stand-by & dressing props |
Su Whitaker | ... | art director: stand-by camera / stand-by art director |
Ian Whiteford | ... | greensman |
Carl Wilson | ... | propmaker |
Tracey Wilson | ... | storyboard artist |
Greg Winter | ... | assistant scenic artist |
Bradley Woodbridge | ... | painter |
Peter Wright | ... | decor & lettering artist |
Martin Asbury | ... | storyboard artist (uncredited) |
Toby Britton | ... | art department assistant (uncredited) |
Claudio Campana | ... | draughtsman (uncredited) |
Graham Caulfield | ... | drapesman (uncredited) |
Sophia Chowdhury | ... | sculptor (uncredited) |
Dean Coldham | ... | plasterer (uncredited) |
Jim Cornish | ... | concept illustrator (uncredited) |
Paul Couch | ... | stand-by painter (uncredited) |
Drew H. Fash | ... | graphic artist (uncredited) |
Steve Furneaux | ... | carpenter (uncredited) |
Heidi Gibb | ... | draughtsman (uncredited) |
Gary Handley | ... | drapes coordinator (uncredited) |
Steve Harris | ... | carpenter: model unit (uncredited) |
Toby Harvard | ... | art department experience (uncredited) |
Alan Hausmann | ... | carpenter (uncredited) |
Eilam Hoffman | ... | props (uncredited) |
Tommy Jolliffe | ... | scenic artist (uncredited) |
Thomas Jones | ... | foam technician (uncredited) |
Nicky Kaill | ... | scenic artist (uncredited) |
Robert A. Kennedy | ... | additional property master: second unit (uncredited) |
Peter Mann | ... | stand-by carpenter (uncredited) |
Stephen McGregor | ... | carpenter (uncredited) |
Joe Monks | ... | supervising painter (uncredited) |
Ray Norris | ... | carpenter (uncredited) |
Maria Silva | ... | prop buyer: Spain (uncredited) |
Daniel Thompson | ... | carpenter (uncredited) |
Sound Department
Paul Apted | ... | assistant sound editor |
Darrell Briggs | ... | production sound mixer: splinter unit |
Sandy Buchanan | ... | adr recordist |
Paul Carr | ... | adr recording: UK |
John Cochrane | ... | dialogue editor |
Ed Colyer | ... | foley mixer (as Edward Colyer) |
Michael Crouch | ... | sound effects editor |
Nathan Duncan | ... | sound assistant trainee |
David Evans | ... | sound effects editor |
Martin Evans | ... | supervising sound editor |
Dominic Gibbs | ... | sound effects editor |
Peter Gleaves | ... | adr mixer |
Andrew Griffiths | ... | sound effects mixer |
Pauline Griffiths | ... | foley artist (as Pauline Vaughan-Griffiths) |
Graham V. Hartstone | ... | re-recording mixer |
John Hayward | ... | re-recording mixer |
Peter Holt | ... | foley editor |
Daniel Laurie | ... | adr editor |
Nicolas Le Messurier | ... | re-recording mixer (as Nic Le Messurier) |
Jenny Lee Wright | ... | foley artist |
Jim McBride | ... | sound maintenance |
Chris Munro | ... | sound mixer |
Ian Munro | ... | sound mixer: second unit |
Paul Munro | ... | sound maintenance |
Julian Pinn | ... | sound consultant: Dolby |
Richard Pryke | ... | re-recording mixer |
Kevin Tayler | ... | adr recordist |
Jack Whittaker | ... | assistant sound editor |
Robin Whittaker | ... | foley editor (as Robin Quinn) |
Andrew Caller | ... | sound technician (uncredited) |
Mark Sheffield | ... | mix recordist (uncredited) |
Special Effects by
Scott Armstrong | ... | special effects assistant |
Tracy Ann Baines | ... | modeller (as Tracy Baines) |
Oona Ball | ... | modeller |
Jonathan Barrass | ... | special effects assistant |
Steve Benelisha | ... | special effects assistant |
Ian Biggs | ... | senior special effects technician |
Nick Bonathan | ... | special effects crew |
Paul Brady | ... | special effects technician |
Richard Brown | ... | senior special effects technician |
Paul Clancy | ... | senior special effects technician |
Chris Clarke | ... | modeller |
Stephen Cook | ... | modeller |
Nik Cooper | ... | senior special effects technician: model unit |
Chris Corbould | ... | special effects supervisor |
Ian Corbould | ... | senior special effects technician |
Lynne Corbould | ... | special effects buyer/administrator |
Paul Corbould | ... | senior special effects technician |
Steve Crawley | ... | wire effects supervisor |
Dave Crownshaw | ... | snow effects supervisor |
Simon Deane | ... | special effects crew |
Paul Dimmer | ... | special effects technician |
Michael Dunleavy | ... | senior special effects technician |
Sander Ellers | ... | special effects modeler |
Dave Eltham | ... | senior special effects technician |
Jody Eltham | ... | special effects crew |
Ricardo Evangelista | ... | modeller |
Peter Fern | ... | senior special effects technician |
Nick Finlayson | ... | workshop supervisor |
Michael Fox | ... | special effects crew |
Kevin Gilmartin | ... | modeller |
Darrell Guyon | ... | senior special effects technician |
Steve Hamilton | ... | special effects floor supervisor |
Philip Harrison | ... | modeller (as Phillip Harrison) |
Laurence Harvey | ... | special effects crew |
Roland Hathaway | ... | snow effects supervisor |
Alan Hawes | ... | special effects technician |
Kevin Herd | ... | senior special effects technician |
Mark Holdcroft | ... | modeller |
John Holmes | ... | senior special effects technician |
Dan Homewood | ... | special effects crew |
Ron Hone | ... | senior special effects technician: model unit |
Peter Seymour Howell | ... | modeller (as Peter Seymour-Howell) |
Chris 'Flimsy' Howes | ... | special effects crew (as Chris Howes) |
Colin Hurry | ... | special effects crew |
Peter Hutchinson | ... | senior special effects technician |
Stephen Hutchinson | ... | senior special effects technician (as Steve Hutchinson) |
David Johns | ... | snow effects trainee |
Matthew Johnson | ... | special effects assistant technician |
Robert Jones | ... | modeller |
Tim Jordan | ... | animatronic designer |
Haukur Karlsson | ... | special effects assistant: Iceland |
Dave Keen | ... | senior special effects technician |
Stephen Keers | ... | modeller |
Eggert Ketilsson | ... | assistant special effects floor supervisor: Iceland |
Jeff Knight | ... | special effects |
Paul Knowles | ... | workshop supervisor |
Andrew Law | ... | modeller |
Stuart Leach | ... | special effects |
Steve Lewis | ... | senior special effects technician (as Steven Lewis) |
Ian Lowe | ... | senior special effects technician |
Jim Machin | ... | senior special effects technician |
Roger Mann | ... | special effects engineer |
John Mason | ... | snow effects technician |
Kevin Mathews | ... | wire effects supervisor |
Jason McCameron | ... | senior special effects technician: model unit / special effects |
Martin 'Marty' McLaughlin | ... | senior snow effects technician |
Jon Meakins | ... | modeller |
Huw Millar | ... | special effects trainee |
Dave Miller | ... | animatronic effects designer/engineer: model unit |
Tim Mitchell | ... | senior special effects technician: model unit |
Tom Murtagh | ... | senior special effects technician |
Craig Narramore | ... | modeller |
Martin Neill | ... | senior special effects technician |
Roger Nichols | ... | senior special effects technician: model unit |
Peter Notley | ... | special effects floor supervisor |
Matt Oakley | ... | modeller |
Stephen Onions | ... | senior special effects technician (as Steve Onions) |
Melvyn Pearson | ... | animatronic effects designer/engineer: model unit |
Stuart Prior | ... | special effects trainee |
Roy Quinn | ... | workshop supervisor |
Simon Quinn | ... | special effects technician |
Delroy Reid | ... | snow effects trainee (as Del Reid) |
John Richardson | ... | model effects supervisor |
Steve Scott | ... | modeller |
Steve Scotton | ... | special effects technician |
Philip Sharpe | ... | special effects technician |
Stephen Shelley | ... | snow effects technician |
Andy Simm | ... | special effects technician |
Mike Smart | ... | modeller (as Michael Smart) |
Tony Smart | ... | special effects assistant |
Andrew Smith | ... | workshop supervisor (as Andy Smith) |
Sebastian Sue | ... | modeller |
David 'Pinkie' Thomas | ... | snow effects technician |
Richard Thomas | ... | modeller |
Richard Todd | ... | senior special effects technician |
John Van Der Pool | ... | senior special effects technician |
Matt Veale | ... | animatronic effects designer/engineer: model unit |
James Wade | ... | special effects trainee |
Anne Marie Walters | ... | special effects crew (as Anne-Marie Walters) |
Brian Warner | ... | senior special effects technician |
David Watkins | ... | special effects crew |
Leslie Wheeler | ... | senior special effects technician (as Les Wheeler) |
Conway Wickliffe | ... | special effects crew |
Mike Wild | ... | armourer |
Daniel Williams | ... | special effects assistant |
Tim Willis | ... | senior special effects technician |
Gareth Wingrove | ... | special effects crew |
Lee Winter | ... | senior special effects technician |
Dan Wright | ... | modeller (as Daniel Wright) |
Jacob Yocum | ... | modeller |
Helena Brackley | ... | modeller (uncredited) |
Benjamin M. Esterson | ... | special effects technician (uncredited) |
Kevin Harris | ... | fabricator (uncredited) |
Mark Roberts | ... | special effects technician (uncredited) |
Karl Wardle | ... | model maker (uncredited) |
Sam Woodward | ... | special effects engineer (uncredited) |
Visual Effects by
Matthew Adams | ... | rotoscope supervisor |
Ted Andre | ... | visual effects compositor |
Christopher M. Anthony | ... | technical director (as Christopher Anthony) |
Russell Appleford | ... | animator: title sequence |
Oliver Atherton | ... | scanning and recording |
John Attwood | ... | gaffer: blue screen special effects |
Norman Baillie | ... | model unit buyer |
Richard Bain | ... | digital supervisor: Double Negative |
Mark Bakowski | ... | digital compositor: Mill Film |
Paul Bayliss | ... | lead compositor: MPC |
Pete Bebb | ... | visual effects artist |
John Benn | ... | scanning and recording: Cinesite Europe |
Hege Berg | ... | 3d animator: Double Negative |
Alex Bicknell | ... | visual effects producer: Cinesite |
Nigel Blake | ... | senior modeler: model unit |
Mark Bowey | ... | videographic senior designer |
Mara Bryan | ... | visual effects supervisor |
Simon Bunker | ... | data operator: Cinesite Europe |
Andy Burrow | ... | scanning manager |
Billy A. Campbell | ... | assistant visual effects editor (as Billy Campbell) |
Huseyin Caner | ... | visual effects supervisor |
Andrew Chapman | ... | visual effects |
Sophia Chowdhury | ... | sculptor |
Jeppe N. Christensen | ... | visual effects producer |
James Clarke | ... | visual effects |
Stuart Cripps | ... | digital compositor |
Ciaran Crowley | ... | digital compositor |
Andrew Daffy | ... | cgi supervisor: title sequence |
Ken Dailey | ... | visual effects line producer |
Sean Danischevsky | ... | digital compositor: Double Negative |
Evan Davies | ... | visual effects artist |
Martin R. Davison | ... | data operator: Cinesite |
Tom Debenham | ... | visual effects supervisor: Framestore CFC |
Sylvain Delaine | ... | 3d animator: MPC |
Keith Devlin | ... | lead 2d compositor: Cinesite Europe Ltd. |
Gavin Digby | ... | 2d compositor: Cinesite Europe |
Wendy Dixon | ... | digital operator |
Stefan Drury | ... | visual effects producer: MPC |
Dan Duran | ... | digital artist (as Daniel Walton) |
Alec East | ... | videographic designer |
James Eisler | ... | 3d animator: Cinesite |
Yasmine El-Ghamrawy | ... | digital compositor |
Michael Elson | ... | head of production: MPC |
James D. Etherington | ... | production support: Cinesite Europe (as James Etherington) |
Fred Evans | ... | sculptor: model unit |
Alex Fenn | ... | visual effects assistant editor |
Kayser Foyz | ... | data operator |
Fortunato Frattasio | ... | visual effects artist |
Martin Gabriel | ... | coordinator: Cinesite Europe |
Adam Gascoyne | ... | digital compositor / digital sequence supervisor |
Adam Glasman | ... | colorist: visual effects unit |
Steven Godfrey | ... | modeler |
Ben Goldschmied | ... | motion control operator: model unit |
Becky Graham | ... | 3d animator: Double Negative (as Becky Waters) |
Gavin Graham | ... | 3d animator: Cinesite Europe |
Andy Hague | ... | visual effects editorial |
Jeremy Hall | ... | research and development: Cinesite Europe |
Emma Hanson | ... | sculptor: model unit |
Michael S. Harbour | ... | digital compositor |
Dan Harrod | ... | 2d compositor: Cinesite Europe |
Douglas Harsch | ... | lead 3d artist: Cinesite |
Simon Haslett | ... | digital effects supervisor |
Jeremy Hattingh | ... | digital compositor |
Tim Hey | ... | digital paint artist: Framestore CFC |
Martin Hill | ... | technical supervisor: Double Negative |
Christopher Hobbs | ... | model maker |
Katja Hollmann | ... | scanning and recording operator: Cinesite |
Rudi Holzapfel | ... | lead compositor: MPC |
Charles Howell | ... | visual effects coordinator |
Simon Hughes | ... | scanning and recording: Cinesite Europe |
Ina Hurst | ... | 3d animator: Double Negative |
Adam Inglis | ... | assistant colorist |
Iain Irwin-Powell | ... | production support: Cinesite Europe |
Graham Jack | ... | visual effects: Double Negative |
Jody Johnson | ... | digital compositor |
Lorraine Johnson | ... | scanning and recording: Cinesite |
Simon Johnson | ... | scanning and recording: Cinesite |
Drew Jones | ... | executive producer: Framestore CFC |
Hayden Jones | ... | visual effects artist |
Tim Keene | ... | visual effects producer: Framestore CFC |
Paddy Kelly | ... | visual effects production assistant: MPC |
Christopher Kerr | ... | film & technology |
Tim Ketzer | ... | lighting technical director |
Paul Ladd | ... | visual effects coordinator: Cinesite Europe |
James Lamb | ... | visual effects coordinator |
Michael Lamont | ... | art director supervisor: model unit |
Christopher Lance | ... | lead compositor |
Stefan Lange | ... | visual effects cameraman |
Sharon Lark | ... | visual effects producer |
Douglas Larmour | ... | lead compositor: MPC (as Doug Larmour) |
Mathias Larserud | ... | 3d animator: Cinesite |
Colin Laski | ... | visual effects |
Mattias Lindahl | ... | 3d supervisor: Double Negative |
David Lingenfelser | ... | digital effects supervisor: Cinesite Hollywood |
Charlie Lovett | ... | 3d animator: Cinesite Europe |
Roz Lowrie | ... | visual effects editor |
Ulf Lundgren | ... | visual effects artist |
Alasdair MacCuish | ... | digital lab producer: Framestore CFC |
Rogan Macdonald | ... | 3d animator: Cinesite Europe (as Rogan MacDonald) |
Scott Marriott | ... | compositing artist: Framestore CFC |
Jason Marsh | ... | model maker |
Craig Mathieson | ... | digital compositor |
Matthew Maude | ... | 3d animator: Cinesite Europe |
Chris McBride | ... | computer and video supervisor |
Gavin McCarron | ... | scanning and recording: Cinesite |
Jamie McCarter | ... | animator: Cinesite |
Jon Meakins | ... | model maker |
Ian Menzies | ... | motion control operator: model unit |
Alice Mitchell | ... | digital compositor: Double Negative |
Greg Morgan | ... | senior modeler: model unit |
Steve Murgatroyd | ... | visual effects supervisor: Millfilm |
Serena Rainbow Naramore | ... | digital compositor: Cinesite Hollywood (as Serena Naramore) |
Jonathan Neill | ... | lead 3d artist: Cinesite (as Jon Neill) |
Donal Nolan | ... | digital compositor |
Paul Norris | ... | compositing artist: Framestore CFC |
Susannah O'Riordan | ... | scanning and recording: Cinesite Europe |
Artemis Oikonomopoulou | ... | 3d artist: Cinesite Europe |
Torbjörn Olsson | ... | 2d compositor: Cinesite Europe (as Tor-Björn Olsson) |
Steve Parsons | ... | digital lab operator |
Tom Partridge | ... | assistant visual effects editor: cfc |
Stuart Pearson | ... | scanning and recording: Cinesite Europe |
John Peck | ... | digital compositor: Mill Film |
Matthew Plummer | ... | visual effects producer: Double Negative |
Rob Rae | ... | videographic designer |
David Rey | ... | ice wave supervisor: Cinesite Europe |
Geraint Huw Reynolds | ... | assistant visual effects editor (as Geraint Reynolds) |
Mark Richardson | ... | 2d compositor: Cinesite Europe |
Digby Rogers | ... | digital texture painter: Double Negative |
Tom Rolfe | ... | digital compositor |
Sue Rowe | ... | lead compositor: Cinesite |
Karl Rumpf | ... | visual effects producer: Cinesite Hollywood |
Pedro Sabrosa | ... | visual effects supervisor: Framestore CFC |
Rebecca Sammut | ... | production support: Cinesite Europe |
Mark Sanger | ... | visual effects editor: MGM |
Olivier Sarda | ... | 2d compositor: Cinesite Europe |
Robbie Scott | ... | workshop supervisor: model unit |
Jerry Sells | ... | digital compositor |
David Sewell | ... | 2d compositor: Cinesite Europe |
John Sharp | ... | compositing artist: Framestore CFC (as John Sharpe) |
Matthew Shaw | ... | video editorial |
Julien Short | ... | sculptor: model unit |
Keith Short | ... | sculptor: model unit |
John Slattery | ... | 2d compositor: Cinesite Europe |
Howard Sly | ... | visual effects artist |
Tiffany Smith Llorens | ... | visual effects associate producer (as Tiffany Smith) |
Richard Smith | ... | sculptor: model unit |
Brian Smithies | ... | senior modeler: model unit |
Jason Snyman | ... | visual effects |
Paul Stamp | ... | data operator |
Dottie Starling | ... | ice wave supervisor: Cinesite Europe |
Mark Stowe | ... | sculptor: model unit |
Jenny Strand | ... | 3d animator: Double Negative |
Steve Street | ... | head of 3d: Cinesite |
Maria Stroka | ... | film recording producer |
Åsa Svedberg | ... | digital artist: Cinesite Europe |
Michael Talarico | ... | motion control supervisor: Cinesite Europe (as Mike Talarico) |
Sophia Tufail | ... | digital matte/paint artist |
Renée Tymn | ... | digital compositor: Cinesite (as Renee Chamblin) |
John Van Hoey Smith | ... | data operator |
Courtney Vanderslice | ... | head of production: Cinesite |
Lauri Vassinen | ... | videographic designer |
Aurelio x. Vera Jr. | ... | restoration artist |
David Vickery | ... | cg artist: Double Negative |
Victor Wade | ... | compositing artist: Framestore CFC |
Tara Walker | ... | digital i/o |
Andy Whittock | ... | research and development: Cinesite Europe |
Paul Wilson | ... | photographer: model unit |
Mike Woodhead | ... | visual effects runner |
Tim Wooster | ... | visual effects director of photography |
Alex Wuttke | ... | 3d animator: Double Negative |
Aviv Yaron | ... | 2d technical director: Cinesite |
Peter Yesley | ... | research and development: Cinesite Europe |
Christian Zeh | ... | 2d compositor: Cinesite Europe |
Johan Åberg | ... | digital compositor |
Daniel Ashton | ... | scanning and recording (uncredited) |
Keith Barton | ... | production support: Cinesite (uncredited) |
Andrew Booth | ... | additional videographics: AVC Productions (uncredited) |
Lee Chidwick | ... | data operator: Cinesite (uncredited) |
Wally Chin | ... | rotoscope (uncredited) |
Darren Christie | ... | rotoscope/paint artist (uncredited) |
Robert Coquia Jr. | ... | 3d technical assistant (uncredited) |
Dimitri Delacovias | ... | digital matte painter: Double Negative (uncredited) |
Rob Delicata | ... | model unit (uncredited) |
Harriet Donington | ... | bidding producer: Cinesite (uncredited) |
Rejyna Douglass-Whitman | ... | restoration supervisor/artist (uncredited) |
Martyn Drake | ... | systems: MPC (uncredited) |
James Eggleton | ... | data operator: Cinesite (uncredited) |
Paul J. Franklin | ... | visual effects artist: Double Negative (uncredited) |
Godi Már Gudbjörnsson | ... | clapper loader: visual effects unit, Iceland (uncredited) |
Pete Hanson | ... | studio manager: Double Negative (uncredited) |
Neil Harrison | ... | senior systems administrator: Mill Film (uncredited) |
Rob Hill | ... | data operator (uncredited) |
Jan Hogevold | ... | digital grade producer (uncredited) |
Christian Hogue | ... | digital graphics supervisor: Lost In Space (uncredited) |
Kevin LaNeave | ... | avid editor (uncredited) |
Andrew Lockley | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
Steve Lynn | ... | technical support (uncredited) |
Andrew Mahoney | ... | technical support (uncredited) |
Peter Menich | ... | digital artist (uncredited) |
Stephanie Mills | ... | roto and paint artist (uncredited) |
Simon Minshall | ... | scanning and recording (uncredited) |
Aleksandar Pejic | ... | cg artist: Double Negative (uncredited) |
Eric Petey | ... | digital artist: Cinesite, UK (uncredited) |
Daniel Pettipher | ... | 2d digital supervisor: Mill Film (uncredited) |
Kevin Phelan | ... | film recording producer: Lip Sync Post (uncredited) |
Paula Pope | ... | digital systems manager (uncredited) |
Jeremy Sawyer | ... | data operator: Cinesite (uncredited) |
Tom Sinden | ... | trainee model maker (uncredited) |
Chris Thornton | ... | film recording (uncredited) |
Steve Tizzard | ... | digital compositor: CFC (uncredited) |
Mark Topping | ... | visual effects model maker (uncredited) |
Simon Trafford | ... | digital compositor (uncredited) |
Oskar Wahlberg | ... | technical director: title sequence (uncredited) |
Dan Warder | ... | data operator: Cinesite (uncredited) |
Stunts
G.A. Aguilar | ... | co-stunt coordinator (as George Aguilar) |
Roy Alon | ... | stunt performer |
Tim Ambridge | ... | crane driver |
Nina Armstrong | ... | stunt double |
Vic Armstrong | ... | stunt coordinator |
Pedro 'Tate' Aráez | ... | stunts |
Ben Bellman | ... | stunt performer |
Andy Bennett | ... | stunt performer |
Nikki Berwick | ... | stunt performer (as Nicky Berwick) |
Jamie Blake | ... | stunt performer |
Jim Busby | ... | stunt wire rigger |
Terry Cade | ... | stunts |
Pablo Casillas | ... | stunt performer |
Susan Christie | ... | stunts |
Stuart Clark | ... | stunt performer |
George Cottle | ... | stunt performer |
David Cronnelly | ... | stunt performer (as Dave Cronnelly) |
Ray De-Haan | ... | stunt performer (as Ray De Haan) |
Nrinder Dhudwar | ... | stunt performer |
Jim Dowdall | ... | stunt performer |
David Forman | ... | stunt performer |
Amanda Foster | ... | stunt performer |
Andy Godbold | ... | stunt performer |
James Grogan | ... | stunt performer |
Ainoy Halsackda | ... | stunt performer / stunts |
Paul Heasman | ... | stunt performer |
Aine Henson | ... | stunt department coordinator |
Mark Henson | ... | stunt supervisor (as Mark 'Franklin' Henson) |
Jason Hunjan | ... | stunt performer |
Valdimar Jóhannsson | ... | stunts |
Lexi Karason | ... | stunt double: Pierce Brosnan |
Derek Lea | ... | stunt performer |
Maurice Lee | ... | stunt performer |
Peter Miles | ... | stunt performer |
Mark Mottram | ... | stunt performer |
Dominic Preece | ... | stunts |
Seon Rogers | ... | stunt performer |
Tony Smart | ... | stunt performer |
Vincent Wang | ... | stunt performer |
Marc Wolff | ... | stunt pilot |
Richard Wu | ... | stunt performer |
Nikki Berwick | ... | stunt double: Rosamund Pike (uncredited) |
Richard Bradshaw | ... | stunts (uncredited) |
Stephanie Carey | ... | stunt performer (uncredited) |
Marc Cass | ... | stunts (uncredited) |
Yanmin Chen | ... | stunt performer (uncredited) |
Nicholas Daines | ... | stunt performer (uncredited) |
Ben Dimmock | ... | utility stunts (uncredited) |
Glenn Foster | ... | utility stunts (uncredited) |
James Grogan | ... | stunt double: Pierce Brosnan (uncredited) |
Allan Hewitt | ... | parachute pilot (uncredited) |
Rowley Irlam | ... | stunts (uncredited) |
Charles Jarman | ... | stunt performer (uncredited) |
Adam Kirley | ... | stunts (uncredited) |
Emma Mac | ... | stunts (uncredited) |
Ray Nicholas | ... | stunts (uncredited) |
Peter Pedrero | ... | utility stunts (uncredited) |
Bean Peel | ... | stunts (uncredited) |
Andreas Petrides | ... | stunt supervisor/performer (uncredited) |
Buster Reeves | ... | stunts (uncredited) |
Gary Robert | ... | stunts (uncredited) |
Manuel Valle | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Susie Allnutt | ... | additional still photographer: second unit |
Kenneth Atherfold | ... | camera/crane grip |
Marc Atherfold | ... | loader |
Chris Bailey | ... | gaffer: underwater photography unit / rigging electrician |
Chas Bain | ... | camera focus |
Kevin Brookner | ... | video playback operator |
Trevor Cairns | ... | video playback operator |
Shaun Cobley | ... | loader |
Sean Connor | ... | camera focus |
Richard Copeman | ... | video playback operator |
Steve Costello | ... | electrical gaffer |
Joey Coughlin | ... | electrician |
Matt Coulter | ... | camera tracking driver/rider |
David Cross | ... | camera/crane grip (as Dave Cross) |
Carlos De Carvalho | ... | camera focus |
Gary Dormer | ... | electrical rigger |
Daniel Edwards | ... | assistant camera |
Lee Eldred | ... | electrician |
Peter Field | ... | camera operator |
Ray Fisher | ... | Panavision on set technical support |
Darren Flindall | ... | rigger |
Raymond Flindall | ... | rigger |
Jim Folly | ... | camera/crane grip |
Michael Freaney | ... | rigger |
John Gamble | ... | camera focus |
Clive Goble | ... | supervising electrical rigger (as Clive 'Titch' Goble) |
Michael Graber | ... | camera operator |
Kenny Groom | ... | camera focus |
Alan Hall | ... | loader |
Ray Hall | ... | camera/crane grip |
Ricky Hall | ... | camera/crane grip |
Keith Hamshere | ... | still photographer |
Rawdon Hayne | ... | camera focus |
Simon Heck | ... | camera focus |
Scott Hillier | ... | electrical rigger |
Des Hills | ... | camera tracking driver |
David Homcy | ... | camera focus |
Stuart Hurst | ... | electrician |
Nick Kenealy | ... | assistant video operator |
Philip Kenyon | ... | camera/crane grip (as Phil Kenyon) |
Don King | ... | additional unit photographer |
Steve Kitchen | ... | electrician |
Eddie Knight | ... | electrical supervisor |
Jamie Knight | ... | best boy floor |
Joe Knight | ... | lighting technician |
Brad Larner | ... | camera focus |
Stephen Lee | ... | video playback operator |
Steve Macher | ... | rigger |
Iain Mackay | ... | camera loader |
Jay Maidment | ... | still photographer: second unit |
Michelle Mann | ... | stab-c technician: London |
Jai Mansson | ... | camera focus |
Frederic Martin | ... | assistant camera (as Martin Frederic) |
John Marzano | ... | aerial photographer |
Pat Miller | ... | electrician |
Sonny Miller | ... | camera operator |
Simon Mills | ... | first assistant camera: underwater unit |
Terence Montague | ... | electrical gaffer (as Terry Montague) |
Stewart Monteith | ... | best boy |
Dean Morrish | ... | loader |
Ian Murray | ... | rigger (as Ian Vincent Murray) |
Spencer Murray | ... | loader |
Gary Nagle | ... | electrician: dailies |
Ron Nicholls | ... | camera/crane grip |
Phil Nordblom | ... | camera focus |
Peter O'Connor | ... | loader |
Shaun O'Dell | ... | additional unit photographer |
Jennie Paddon | ... | loader |
Ronnie Phillips | ... | electrical gaffer |
Philippe Piron | ... | operator: aerial footage |
Bill Pochetty | ... | electrical gaffer (as William Pochetty) |
Gary Pocock | ... | camera/crane grip |
Colin Powton | ... | best boy |
Colin Price | ... | electrician |
Miles Proudfoot | ... | loader |
Nick Ray | ... | key grip |
Chris Rixon | ... | Electrician |
Steve Roberts | ... | best boy |
Peter Robertson | ... | camera operator |
Ian Rolfe | ... | stand by rigger |
Gary Romaine | ... | camera/crane grip |
Wayne Rowe | ... | grip: dailies |
Basil Smith | ... | loader |
Martin Smith | ... | electrician |
Gary Spratling | ... | camera operator |
Paul Stewart | ... | lighting technician |
Ryan Taggart | ... | camera trainee: action unit |
Jonathan Taylor | ... | photography: second unit |
Greg Thomas | ... | lighting technician: second unit |
Andy Thomson | ... | megamount tech: dailies |
Richard Tindall | ... | camera operator |
Dan Travers | ... | underwater camera assistant |
Mike Valentine | ... | underwater photographer |
Tammo van Hoorn | ... | focuspuller: model unit |
Jimmy Waters | ... | camera/crane grip |
Mike Weisbrod | ... | camera focus |
Paul Wheeldon | ... | loader |
Ross Williams | ... | moving light operator |
Nigel Woods | ... | best boy |
Arthur Wooster | ... | additional unit photographer |
Tim Wooster | ... | camera operator |
Steven Desbrow | ... | stab-c technician (uncredited) |
Rob Stewart | ... | electrician: dailies (uncredited) |
Glyn Williams | ... | first assistant camera: aerial unit (uncredited) |
Charlie Woodburn | ... | first assistant camera: aerial unit (uncredited) |
Animation Department
Philip Borg | ... | 3D animator: Cinesite Europe |
Nathalie Buce | ... | 3D animator: Cinesite Europe |
Lars Canty | ... | character layout artist |
Michael Grobe | ... | 3D animator: Cinesite Europe |
Andy Hargreaves | ... | 3D animator: Cinesite Europe |
Graham Jack | ... | 3D animator: Cinesite Europe |
Tim Ketzer | ... | 3D animator: Cinesite Europe |
Brett Miller | ... | 3D animator: Cinesite Europe |
Artemis Oikonomopoulou | ... | 3D animator: Cinesite Europe |
Jonathan Privett | ... | 3D animator: Cinesite Europe |
Åsa Svedberg | ... | 3D animator: Cinesite Europe |
Casting Department
Vanessa Baker | ... | voice casting: Lyps Inc. |
Brendan Donnison | ... | voice casting: Lyps Inc. |
Stéphane Foenkinos | ... | casting associate |
Janet Hirshenson | ... | casting: USA |
Camilla-Valentine Isola | ... | casting: Spain |
Jane Jenkins | ... | casting: USA |
Debbie McWilliams | ... | casting |
Chuck Douglas | ... | extras casting (uncredited) |
Michelle Lewitt | ... | casting associate: USA (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Jeeda Barford | ... | costume buyer |
Isabel Brena | ... | costume assistant |
Anthony Brookman | ... | wardrobe master |
Heather Callow | ... | wardrobe assistant (as Heather Banta) |
Anabel Campbell | ... | wardrobe mistress (as Anabel Campbell-Yates) |
Henry Christopher | ... | wardrobe assistant |
Graham Churchyard | ... | wardrobe supervisor |
Sally Churchyard | ... | wardrobe assistant (as Sally Puttick) |
Andrea Cripps | ... | costume design assistant |
Dave Croucher | ... | wardrobe master |
Tom Hornsby | ... | wardrobe assistant |
Laura Johnson | ... | wardrobe assistant |
Tina Kalivas | ... | wardrobe |
Claire Kitchener | ... | textile artist |
Gabriella Loria | ... | costume assistant |
Whitaker Malem | ... | special costumes |
Martin Mandeville | ... | costume coordinator |
Wayne Martin | ... | costume maker |
Helen O'Donnell | ... | wardrobe mistress (as Helen Mattocks) |
Debbie Scott | ... | costume assistant |
Guy Speranza | ... | assistant costume designer |
Emma Walker | ... | costume breakdown artist |
Justine Warhurst | ... | wardrobe assistant |
Colin Wilson | ... | wardrobe master |
Dominic Young | ... | costume maker |
Sam Brown | ... | costume maker: Academy Costumes (uncredited) |
Peter k Christopher | ... | military costumer (uncredited) |
Jacqueline Mulligan | ... | costume maker (uncredited) |
Sunny Rowley | ... | costume assistant (uncredited) |
Editorial Department
Jill Bogdanowicz | ... | digital intermediate colorist |
Patrick Bonneau | ... | digital intermediate producer |
Jo Dixon | ... | second assistant editor (as Jo-Anne Dixon) |
Tania Goding | ... | assistant editor (as Tania Clarke) |
James Herbert | ... | assistant editor: avid |
Kevin Holt | ... | assistant editor |
Sal Migliore | ... | digital intermediate producer |
Lea Morement | ... | assistant editor |
Debs Richardson | ... | assistant conforming editor / second assistant editor (as Deborah Richardson) |
Andrew Walton | ... | editorial trainee |
Jason Wheeler | ... | negative cutter |
Kevin Phelan | ... | film recording producer: Lip Sync Post (uncredited) |
Jonathan Smiles | ... | consultant: Final Cut Pro (uncredited) |
Location Management
Glenn Beadles | ... | location consultant: Location Services |
Chen-On Chu | ... | location consultant: October Pictures |
Joel Cockrill | ... | location manager |
Jon Thor Hannesson | ... | location consultant: Saga Film Productions |
Arni Hansson | ... | location manager: Iceland (as Arni Pall Johansson) |
Simon Marsden | ... | location manager |
Denise O'Dell | ... | location consultant: Kanzaman |
Harry Ponsonby | ... | location assistant |
Juanlo Prada Garrudo | ... | location manager (as Juan Lorenzo Prada) |
Jason Roberts | ... | location manager |
Lee Robertson | ... | location assistant |
Félix Rosell | ... | location manager (as Felix Rosell) |
Tom Stourton | ... | location assistant |
Darren Helman | ... | location support (uncredited) |
Music Department
Roger Argente | ... | musician: trombone |
Natacha Atlas | ... | music score |
John Barclay | ... | musician: trumpet |
Pete Beachill | ... | musician: trombone |
Mark Berrow | ... | musician: violin |
Richard Bissill | ... | musician: French horn |
Hugh Burns | ... | musician: guitar |
Chris Cozens | ... | auricle control systems |
Eric Crees | ... | musician: trombone |
Andrew Crowley | ... | musician |
Peter Davies | ... | musician |
Ann De Renais | ... | singer |
Nicholas Dodd | ... | conductor: score / orchestrator: score |
Dina Eaton | ... | music editor |
Sarah Eyden | ... | singer |
Geoff Foster | ... | score recordist |
Isobel Griffiths | ... | orchestra contractor |
Stephen Hilton | ... | music programmer |
Jake Jackson | ... | score recordist |
Alison Jiear | ... | singer |
Skaila Kanga | ... | musician: harp |
Mike Lovatt | ... | musician: trumpet (as Mike Lovett) |
Janet Mooney | ... | singer |
Everton Nelson | ... | musician: violin |
Monty Norman | ... | composer: James Bond theme |
Paul Oakenfold | ... | music remixer: James Bond Theme |
Rob Playford | ... | music programing: score |
Matt Robertson | ... | music pre-production |
Joe Strummer | ... | composer: song "London Calling" |
Derek Watkins | ... | musician: trumpet |
Pat White | ... | musician: trumpet |
Jonathan Williams | ... | musician: cello |
Pati Yang | ... | vocalist |
Warren Zielinski | ... | musician: violin |
Nigel Black | ... | musician: french horn (uncredited) |
Rachel Bolt | ... | musician: viola (uncredited) |
Paul Gargham | ... | musician: french horn (uncredited) |
John Pigneguy | ... | musician: french horn (uncredited) |
Hugh Seenan | ... | musician: french horn (uncredited) |
Mike Thompson | ... | musician: french horn (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Richard Watkins | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bruce White | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Sharon Mansfield | ... | script supervisor: second unit |
Anna Worley | ... | script supervisor |
Ruth Atkinson | ... | trainee script supervisor (uncredited) |
Transportation Department
Beggi Helgason | ... | transportation captain: Iceland |
Ashley Hollebone | ... | picture vehicle technician |
Darren Litten | ... | action vehicle coordinator |
Steve Mansfield | ... | hovercraft engineer |
Michal Moran | ... | transportation coordinator |
Colin Morris | ... | personal driver: Pierce Brosnan |
Mike Smith | ... | driver: Halle Berry |
Matthew Strange | ... | driver: 4x4 vehicles |
Belén Sánchez-Peinado | ... | assistant transportation manager: Spain (as Belén Sánchez) |
Salvador Yagüe | ... | transportation |
David G Mahoney | ... | picture car coordinator (uncredited) |
Additional Crew
Chris Aberdien | ... | armorer |
Bob Anderson | ... | sword master |
Cate Arbeid | ... | assistant to executive producer |
Jon Baker | ... | armorer |
Kirsty Barkman | ... | unit nurse |
Steve Barry | ... | accounts department |
Mark Barry-Jackson | ... | helicopter pilot |
Michael Bell | ... | trainer: Mr. Brosnan |
Stephanie Bell | ... | model finisher |
Anne Bennett | ... | marketing / publicist |
Jonny Benson | ... | runner |
Bi Benton | ... | production coordinator |
Jon K. Björnsson | ... | helicopter pilot: Iceland (as Jon K. Bjornsson) |
Judy Britten | ... | production coordinator |
James Broom | ... | accounts department |
Beryl Brown | ... | accounts department |
Tim Cale | ... | greensman |
Jamie Chalkley | ... | aerial unit: assistant |
Paige Chaytor | ... | product placement coordinator |
Chiara Colizzi | ... | italian voice dubbing: Jinx |
Nicola Conlon | ... | assistant: Mr. Brosnan |
Matt Cooke | ... | runner |
Paul Cooke | ... | medical services: Promed |
David Deane | ... | health and safety consultant |
Cengiz Dervis | ... | fight trainer: Rosamund Pike |
Darrick Doerner | ... | specialist surfer |
Emma Donovan | ... | assistant to producers |
Guy Drayton | ... | diver |
Cristina Ecija | ... | production secretary |
Natalie Edwards | ... | accounts department |
Dave Evans | ... | armorer |
Sam S Fernandes | ... | marketing & distribution |
Andy Fisher | ... | unit nurse |
Ray Fisher | ... | photosonics technician |
Johnnie Frankel | ... | producer: main titles |
Geoff Freeman | ... | unit publicist |
Tom Froud | ... | armorer / fencing double |
Kate Garbett | ... | production coordinator |
Jon Hinrik Gardarsson | ... | facility manager: Iceland (as Jon Hinrik Gardarson) |
David Giammarco | ... | production associate |
Nicky Gregory | ... | unit nurse |
Laird Hamilton | ... | specialist surfer / surfing coordinator |
Paul Hampshire | ... | sword specialist |
Peter Harcourt | ... | Safety Diver |
Mar Henche | ... | accounts department |
Allan Hewitt | ... | parachute coordinator |
Sara Horsell | ... | stills coordinator (as Sarah Horsell) |
Rafael Hostelería | ... | additional caterer |
Pauline Hume | ... | title designer: end titles |
Andrew Jack | ... | dialogue coach |
Hamish Jenkinson | ... | assistant: Madonna |
Jane Kackmer | ... | talent coordinator |
David H. Kalama Jr. | ... | specialist surfer (as Dave Kalama) |
Oliver Kersey | ... | additional set production assistant: second unit |
Daniel Kleinman | ... | title designer: main titles (as Danny Kleinman) |
Alex Klien | ... | production assistant |
Eric Kops | ... | publicist |
Jess Lewington | ... | equipment coordinator |
Brett Lickle | ... | jet-ski driver |
Natalie Lovatt | ... | continuity: FT2 |
Lidia Lukes | ... | product placement |
Andy Madden | ... | additional floor runner: second unit |
Noah Lee Margetts | ... | Group ADR Artist |
Johanna Maynard | ... | armorer / fencing double |
Peter McClue | ... | diving supervisor |
Margarita McDermott | ... | production coordinator |
José Minero | ... | production assistant |
Geraldine Moloney | ... | second unit publicist |
Debbie Moseley | ... | accounts department |
Louissa Murrell | ... | accounts department (as Louisa Murrell) |
Donna Ng | ... | accounts department |
Andrew Noakes | ... | financial controller |
Joyce Noakes | ... | accounts department |
Nina Noakes | ... | accounts department |
Alison Odell | ... | assistant to executive producer |
Ben Paul | ... | armorer / fencing double |
Steve Paul | ... | armorer / fencing double |
Simon Pickford | ... | helicopter ground crew |
David Pope | ... | production executive |
Juanlo Prada Garrudo | ... | production assistant (as Juan Lorenzo Prada) |
Linton Reid | ... | stand in: rick yune |
Terry Rigarlsford | ... | cast security |
John Roebuck | ... | costing accountant |
Jennifer Saunders | ... | aerial unit (as Jennifer Allen) |
Damian Sidnell | ... | hovercraft engineer |
Ingrid Simmonds | ... | accounts department |
Faujja Singh | ... | armourer |
Joss Skottowe | ... | armorer |
Anna Skrein | ... | runner |
Keith Snelgrove | ... | production placement |
Kelly Spearman | ... | production runner |
Sarah Stiff | ... | accounts department |
Ian Sutherland | ... | marketing consultant |
Mark Sweeney | ... | medical services: Promed |
Dean Taylor | ... | stand-in |
Peter Titterell | ... | catering supervisor (as Peter Titterrell) |
Sasha Turjak | ... | assistant: Mr. Tamahori |
Derek Warman | ... | fire officer |
Simon Waterson | ... | personal trainer |
Jonathan Weekes | ... | fencing double |
James Weston | ... | armourer |
Katherine McCormack Wherry | ... | publicity manager: Eon (as Katherine McCormack) |
Brendan Whiston | ... | accounts department |
Virginia Whitwell | ... | production coordinator (as Virginia Murray) |
David G. Wilson | ... | production placement (as David Wilson) |
Gregg Wilson | ... | development executive |
Marc Wolff | ... | advisor: aerial unit / helicopter pilot |
Mike Woodley | ... | aerial coordinator: aerial unit |
Krysia Zalewska | ... | unit nurse |
Bruno Zeigler | ... | flying cam operator (as Bruno Ziegler) |
Elena Zokas | ... | production coordinator |
Stephen Calcutt | ... | body double (uncredited) |
Scott Challgren | ... | special promotion (uncredited) |
Chris Cussen | ... | interpreter (uncredited) |
Paul Hampshire | ... | fencer (uncredited) |
John Hindrick | ... | facilities manager: Iceland (uncredited) |
Shannon K. Irvin-Sansaricq | ... | Manager: Production Finance Accountant MGM/Danjaq (uncredited) |
Paul King | ... | floor runner dailies (uncredited) |
Gareth Lewis | ... | production runner (uncredited) |
Sascha Robey | ... | armourer (uncredited) |
Richard Wild | ... | weather consultant (uncredited) |
Thanks
Anastasia Petros | ... | special thanks |
Simon P. Thorp | ... | thanks (as Simon P Thorp) |
Donatella Versace | ... | special thanks |