Directed by
Sergei Bodrov | ... | (as Sergey Bodrov Sr.) |
Writing Credits
Arif Aliev | ||
Sergei Bodrov | ... | (as Sergey Bodrov Sr.) |
Cast (in credits order)
Tadanobu Asano | ... | Temudjin | |
Honglei Sun | ... | Jamukha | |
Khulan Chuluun | ... | Börte | |
Aliya | ... | Oelun - Temudjin's Mother | |
Baasanjav Mijid | ... | Esugei - Temudjin's Father (as Ba Sen) | |
Amadu Mamadakov | ... | Targutai | |
He Qi | ... | Dai-Sechen | |
Ben Hon Sun | ... | Monk | |
Ji Ri Mu Tu | ... | Boorchu | |
Ayuur | ... | Sorgan-Shira (as A You Er) | |
Huntun Batu | ... | Altan (as Hong Jong Ba Tu) | |
Deng Ba Te Er | ... | Daritai (as E Er Deng Ba Te Er) | |
Bao Di | ... | Todoen | |
Su Ya La Su Rong | ... | Girkhai (as Su You Le Si Ren) | |
Sai Xing Ga | ... | Chiledu | |
Tegen Ao | ... | Charkhu | |
Zhang Jiong | ... | Tangut Garrison Chief | |
Odnyam Odsuren | ... | Young Temudjin | |
Bayertsetseg Erdenebat | ... | Young Börte | |
Amarbold Tuvshinbayar | ... | Young Jamukha | |
Ba Ti | ... | Juchi | |
Jiaqi Li | ... | Mungun | |
Bu Ren | ... | Taichar | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Te Ba | ... | Khasar | |
Bayaneruul | ... | Slave Trader (as Bayin) | |
Ba Yin Qi Qi Ge | ... | Temulun | |
Ba De Rong Gui | ... | Young Taichar | |
Naryn Igilik | ... | Tatar | |
Tunga | ... | Sochikhel | |
Birol Tarkan Yildiz | ... | Mongol |
Produced by
Stefan Arndt | ... | co-producer |
Luis Astorquia | ... | co-executive producer |
Bob Berney | ... | executive producer |
Sergei Bodrov | ... | producer (as Sergey Bodrov Sr.) |
Thomas Eirich-Schneider | ... | assistant line producer: Germany (as Thomas Schneider) |
Bulat Galimgereyev | ... | executive producer |
Marcos Kantis | ... | line producer: Germany |
Anton Melnik | ... | producer |
Ulli Neumann | ... | line producer: Germany |
Gulnara Sarsenova | ... | co-producer (co-produced by) |
Alec Schulmann | ... | executive producer |
Sergey Selyanov | ... | producer |
Manuela Stehr | ... | co-producer |
Maria Ushakova | ... | line producer |
Max Wang | ... | line producer: China |
Music by
Tuomas Kantelinen |
Cinematography by
Rogier Stoffers | ||
Sergey Trofimov |
Editing by
Zach Staenberg | ||
Valdís Óskarsdóttir |
Casting By
Han Wei Biao | ||
Gulshat Omarova | ||
Ui Ri Ji Tu |
Production Design by
Dashi Namdakov |
Art Direction by
Wang Min Kwa | ||
Hai Ming Xiang | ||
Elena Zhukova |
Set Decoration by
Xin Wei An |
Costume Design by
Karin Lohr |
Makeup Department
Cui Yu Bao | ... | makeup artist |
Weijie Dong | ... | makeup artist |
An Hyung Gon | ... | special makeup effects artist |
Xiaojun Jiang | ... | makeup artist |
Hyun Ju Lee | ... | special makeup effects artist |
Chang Zheng Lui | ... | makeup artist |
Pingjie Peng | ... | makeup artist |
Jae-ho Shin | ... | special makeup effects artist |
Ying-Kwan Tam | ... | makeup artist |
Xu Qui Wen | ... | key hair stylist |
Xiaohai Yang | ... | key makeup artist |
Production Management
Andreas Dobers | ... | post-production supervisor: Germany |
Qe Er | ... | production manager |
Yingchun Fang | ... | unit production manager |
Zhou Xue Feng | ... | production manager |
De Hai Fu | ... | production manager |
Maria Lavnikovich | ... | production manager |
Boris Mang | ... | post-production manager: Germany / post-production supervisor: Germany |
Greg Spence | ... | post-production supervisor: Los Angeles |
Battulga Ulziisaikhan | ... | production manager |
Bin Zhang | ... | unit manager |
Xia Zhang | ... | production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Anna Bass | ... | third assistant director |
Xiaoyang Chang | ... | first assistant director |
Xi Dzi | ... | first assistant director: second unit |
Ui Hong | ... | third assistant director |
Naryn Igilik | ... | first assistant director: second unit |
Doo-hong Jung | ... | second unit director: stunt |
Dmitri Liu | ... | second assistant director |
Zhao Meng | ... | second assistant director |
Ding Xiao Nang | ... | third assistant director |
Gulshat Omarova | ... | second unit director |
Art Department
Talgat Asyrankulov | ... | storyboard artist |
De Wen Bai | ... | props |
Nikita Bestuzhev | ... | storyboard artist |
Jianjun Chen | ... | set dresser |
Ri Gang Chen | ... | art team leader |
Ri Xin Chen | ... | props |
Li Bao Dong | ... | set dresser |
Hongsheng Guo | ... | props (as Hong Sheng Guo) |
Bai Jun | ... | set dresser |
Bao-Tai Li | ... | property master |
Jian Guang Pei | ... | set dresser |
Zhixiang Shi | ... | construction coordinator / set designer |
Chai Yong | ... | set dresser |
Xiao Ming Zhang | ... | assistant art director |
Jing Tao Zhao | ... | assistant art director |
Yan Zhuang | ... | set dresser |
Sound Department
Ran Bi | ... | boom operator |
Yue Chen | ... | boom operator |
Thomas Knop | ... | sound effects editor |
Stephan Konken | ... | re-recording mixer / supervising sound editor |
Martin Langenbach | ... | foley artist |
Amedeo Malagia | ... | sound recordist |
Erik Mischijew | ... | ambiences editor / sound ambiance |
Rob Nokes | ... | additional sound effects library |
Tobias Peper | ... | foley editor |
Laurent Rodriguez | ... | boom operator |
Bruno Tarrière | ... | sound mixer |
Hartmut Teschemacher | ... | additional sound re-recording mixer / sound effects editor |
Hong Yu Xie | ... | boom operator: second unit |
Guido Zettier | ... | sound effects editor |
Hui Zhang | ... | sound engineer: second unit |
Special Effects by
Shen Zai Cho | ... | special effects technician |
Jung Do-ahn | ... | special effects makeup |
Shizhen Guo | ... | special effects assistant |
Lijiang Li | ... | special effects |
Huiguo Lu | ... | special effects |
Kyung-soo Park | ... | special effects makeup artist |
Yoon Hyung Tue | ... | special effects makeup |
Zhanxiang Wang | ... | special effects supervisor (as Zhan Xiang Wang) |
Jianping Xia | ... | special effects coordinator |
Mingxian Zhang | ... | special effects |
Visual Effects by
Ronney Afortu | ... | colorist |
Nikita Argunov | ... | cgi supervisor |
Anupam Biswas | ... | Digital Compositor: Redchillies vfx |
Gregory Chalenko | ... | senior compositor: CGF |
Andrey Chechetkin | ... | compositor |
Arkadiy Demchenko | ... | digital compositor |
Arkadiy Dubinin | ... | digital compositor |
Yevhen Shpylivyi Evgeny Shpilivoi | ... | visual effects artist (as Evgeny Shpilivoi) |
Dirk Frischmuth | ... | digital compositor |
Aleksandr Gorokhov | ... | vfx supervisor |
Nikolay Goryaev | ... | digital effects artist: Algous Studio |
Alexey Gusev | ... | visual effects producer: Algous Studio (as Aleksey Gusev) / visual effects supervisor (as Aleksey Gusev) |
Frank Hellmann | ... | DI supervisor |
Denis Ivanov | ... | technical support |
Elena Karpunkina | ... | digital compositor |
Kirill Kemnits | ... | visual effects coordinator |
Ton Kern | ... | digital effects artist: Algous Studio (as Toni Aks) |
Timur Khodzhaev | ... | digital effects artist (as Timur Khodjaev) |
Mikhail Lesin | ... | CTO: Main Road Post |
Mikhail Malov | ... | visual effects producer |
Andrey Mesnyankin | ... | visual effects supervisor: Postproduction.ru |
Larisa Misyukova | ... | digital compositor |
Maria Mitina | ... | compositor |
Oleg Muranov | ... | digital effects artist: Algous Studio |
Sergey Muravev | ... | visual effects supervisor |
Elena Pestrikova | ... | digital artist |
Yuriy Rudakov | ... | computer graphics artist |
Maria Scobelkina | ... | digital effects artist: Algous Studio |
Dennis Sedov | ... | digital effects |
Markus 'Maggi' Selchow | ... | compositor |
Mikhail Semyonov | ... | digital compositor |
Elvir Sharifullin | ... | digital artist |
Denys Shchukin | ... | visual effects artist |
Ilya Shutov | ... | compositing artist / digital compositor |
Maxim Sychev | ... | visual effects supervisor |
Dmitriy Tokoyakov | ... | visual effects supervisor |
Alexey Uskov | ... | cg generalist: CGF |
Alexey Volkov | ... | digital effects artist: Algous Studio |
Alexander Volos | ... | digital compositor (as Alexander Kuzmin) |
Ilya Vostrov | ... | digital artist: previz |
Arman Yahin | ... | visual effects supervisor (as Arman Yakhin) |
Apollinary Zakharov | ... | digital artist |
Andrey Zhidkov | ... | digital effects artist |
Stunts
Shokan Aimarov | ... | stunts |
Nurlan Altaev | ... | stunts |
Aleksandr Baranov | ... | stunts |
Daniyar Beissekov | ... | stunts |
Nurbek Bolotov | ... | stunts |
Oleg Botin | ... | stunts |
Murat Burkhanov | ... | stunts |
Aibek Daudov | ... | stunts |
Sultan Dikambaev | ... | stunts |
Kurban Dodarhodzhev | ... | stunts |
German Galuaev | ... | stunts |
Lee Hakchul | ... | stunt arranger |
Ji Juong Hyun | ... | assistant to action director |
Beibut Khomikov | ... | stunts |
Oleg Korytin | ... | stunt coordinator |
Kanat Kudyarov | ... | stunts |
Zhaidarbek Kunguzhinov | ... | action director / stunt double |
Edilbek Moldogaliev | ... | stunts |
Heo Myeong-haeng | ... | stunt performer |
Sergey Nosulenko | ... | stunts |
Ilichbek Nuraev | ... | stunts |
Valeriy Rybin | ... | assistant stunt coordinator |
Toichubek Serkebayev | ... | stunts |
Eric Shaipulov | ... | stunts |
Radik Shakhmayev | ... | stunts (as Radik Shakmayev) |
Nodirbek Shaymardanov | ... | stunts |
Lyobov Volkova | ... | stunts |
Almat Yelegenov | ... | stunts |
Byung Joon Yoon | ... | stunt coordinator |
Jin-Yool Yoon | ... | stunt coordinator |
Jalolitdin Yuldashev | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Assia Bodrova | ... | third assistant camera: second unit |
Jasmine Yuen Carrucan | ... | second assistant camera: "a" camera |
Chan Chan | ... | lighting technician |
Edmond Chan | ... | focus puller: "b" camera |
Raymond Chan | ... | video operator |
Sing-Hang Chan | ... | lighting grip |
Tat-Chuen Cheung | ... | grip |
Chak Piu Chiu | ... | clapper loader: "a" camera |
Florian Emmerich | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
Guan Fei | ... | camera loader |
Jimmy Fok | ... | best boy grip |
Rafik Galeev | ... | camera operator: second unit |
Mika Gamzyan | ... | first assistant camera |
Sergey Gulin | ... | focus puller: second unit |
Kohki Hasei | ... | still photographer |
Naryn Igilik | ... | photographer |
Elena Ivanova | ... | director of photography: second unit |
Louis Jong | ... | key grip |
Deng Qing Jun | ... | grip |
Wing Chai Ko | ... | lighting grip |
Raymond Kwong | ... | grip |
Khasan Kydyraliyev | ... | director of photography: second unit |
Chun-Shing Lam | ... | key electrician |
Chun-Wan Lam | ... | gaffer |
Wai-Kwan Lau | ... | clapper loader: "b" camera |
Wing-Fai Lau | ... | crane operator (as Steven Lau) |
Wing-Hong Leung | ... | dolly grip (as Wing Hong Leung) |
Lifa Lin | ... | electrician |
Gengxin Lü | ... | camera operator: second unit (as Gengxin Lu) |
Brett Matthews | ... | focus puller |
Ming Hang Ng | ... | lighting grip |
Yick Hang Pang | ... | grip |
Wu Chang Quing | ... | electrician |
Kirill Roschin | ... | third assistant camera: main unit |
Aleksey Solodov | ... | camera operator |
Igor Vereshchagin | ... | still photographer |
Shing Wai | ... | lighting grip |
Fan Wang | ... | assistant to director of photography |
Jia Wei | ... | focus puller |
Cao Chun Xi | ... | electrician |
Di Zhen Xiang | ... | grip |
Xiao Ping Xu | ... | second assistant camera: second unit |
Wang Jian You | ... | first assistant camera: second unit / focus puller: second unit |
Alexander Zabrin | ... | still photographer |
Viktor Zubarev | ... | steadicam operator |
Alexey Gusev | ... | camera operator (uncredited) |
Casting Department
Wuri | ... | assistant casting director: China |
Costume and Wardrobe Department
Jun Chai | ... | wardrobe master |
Liao Xiao Chang | ... | wardrobe |
Deng Xue Fen | ... | costumer |
Jin-Hua Gu | ... | wardrobe |
Bao-Rong Huang | ... | costume supervisor |
Feng Huo | ... | wardrobe |
Ruibo Jia | ... | costumer |
Chang Li | ... | wardrobe |
Dongliang Li | ... | costumer |
Zhang Li | ... | wardrobe |
Jie Liu | ... | wardrobe |
Yang Lui | ... | wardrobe |
Hongyan Ma | ... | wardrobe |
Susanne Platz | ... | assistant costume designer |
Cäcilia Radig | ... | costume aging assistant |
Till Schuster | ... | costume aging |
Pei Gui Ting | ... | wardrobe master |
Rong Wang | ... | wardrobe |
Li Jian Xin | ... | costumer |
Feng Xu | ... | wardrobe |
Zhi-Bin Zhao | ... | wardrobe master |
Editorial Department
Sergey Dolgosheyn | ... | post-production producer |
Ken Gales | ... | avid technician |
Fyodor Kalugin | ... | assistant editor: Moscow |
Olya Li | ... | post-production assistant: Russia |
Andrey Mesnyankin | ... | pregrade colorist |
Marcel Peragine | ... | additional editing |
Sönke Saalfeld | ... | additional editor |
Hervé Schneid | ... | additional editor |
Jessica Schulte | ... | first assistant editor: Los Angeles |
Location Management
Mingku Gao | ... | location manager (as Gau Ming Ku) |
Ding Wang | ... | location manager (as Wan Ding) |
Xue Jun Wang | ... | assistant location manager |
Music Department
Mark Berrow | ... | musician: violin |
Trevor Doyle | ... | assistant to Tuomas Kantelinen |
Matt Dunkley | ... | orchestrator |
Tuomas Kantelinen | ... | conductor |
Thomas Knop | ... | music editor |
Maksim Koshevarov | ... | orchestrator |
Everton Nelson | ... | musician: violin |
Marcel Peragine | ... | music editor: the young Dschingis Kahn |
Sharon Smith | ... | music editor: temps |
Altan Urag | ... | composer: additional music |
Warren Zielinski | ... | musician: violin |
Rachel Bolt | ... | musician: viola (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Bruce White | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Gulmira Karchalova | ... | script supervisor |
Transportation Department
Bai Ming Fu | ... | assistant transportation captain |
Sun Le Fang | ... | transportation captain: Inner Mongolia |
Fu Fa Ming | ... | transportation captain |
Dong Zheng | ... | assistant transportation captain |
Additional Crew
Jia Ai | ... | accommodation manager |
Ran An | ... | playback technician |
Yannis Banuls | ... | production assistant |
Helene Borgardt | ... | accountant: Kinofabrika |
Naranbaatar Byamzhav | ... | assistant: Khulan Chuluun |
Liu Chang Cai | ... | assistant accountant: China |
Jenny Cazelles | ... | technical supervisor: VCC avid systems |
Si Chao | ... | dialogue coach |
Guiling Chen | ... | production assistant |
Clemens Danzer | ... | client contact: Arri Rental, Germany |
Thomas Diesselhorst | ... | scan operator |
Li Zhen Duo | ... | customs coordinator |
Thomas Eirich-Schneider | ... | production assistant (as Thomas Schneider) |
Jens Fischer | ... | lab project manager: Atlantik Film |
Solongo Gankhuyag | ... | dialogue coach |
Janina Gerkens | ... | avid assistant: Sky Editorial |
Frank J. Gruber | ... | legal affairs: USA |
Chengzhao Guo | ... | assistant accommodation manager (as Guo Cheng Zhao) |
Da Hao | ... | playback technician |
Cordula Herrmann | ... | controller: X-Filme |
Walter Hoeft | ... | business affairs Kinofabrika |
Tongshun Ji | ... | accountant: China |
Ma Jun | ... | production assistant |
Joachim Kafemann | ... | travel agent: Germany |
Olga Kashirina | ... | on-set interpreter |
Oleg Khimin | ... | cinematheka technical supervisor: avid systems |
Harald Lehmann | ... | technical supervisor: Optical Art |
Mark J. Levenstein | ... | production executive |
Yang Ley Ley | ... | assistant accountant: China |
Jing Li | ... | assistant: Karin Lohr |
Olya Li | ... | office manager / production coordinator: Russia |
Skady Lis | ... | production coordinator: Germany |
Jun Ma | ... | production assistant |
Zarina Mamyrculova | ... | production coordinator: Kazakhstan |
Santiago Munoz | ... | trainee |
Yui Naito | ... | assistant: Tadanobu Asano |
Jessica Petzold | ... | production assistant |
Tatyana Polyanskaya | ... | accountant: Andreevsky Flag |
Svetlana Ponomareva | ... | chief accountant |
Bastian Pruetzmann | ... | senior head of client contact: Arri Rental Germany |
Luydmila Rucks | ... | controller: Kinofabrika |
Lyudmila Rucks | ... | accountant: Kinofabrika |
Tatiana Ryabova | ... | assistant: Svetlana Ponomareve |
Siwa Sangaran | ... | production assistant |
Constanze Schuster | ... | aging artist |
Marina Shik | ... | poster design by - uncredited (as Marina Shirokova) |
Shirley Song | ... | production coordinator: China |
Andro Steinborn | ... | business and legal affaires: X-Filme |
Yui Tamae | ... | assistant |
Angela Tippel | ... | VCC: avid assistant |
Iskender Utyushev | ... | technical co-ordinator |
Mabinte van de Belt | ... | trainee |
Gaofeng Wang | ... | production assistant |
Tian Wei | ... | assistant production coordinator |
Manfred Zacher | ... | legal affairs: Kinofabrika |
Nadezhda Zatsepina | ... | assistant: Svetlana Ponomareva |
Ou Zhi Zhong | ... | assistant: accommodation manager |
Steve Kesmodel | ... | credits administrator (uncredited) |
Thanks
Battulga Ulziisaikhan | ... | special thanks |