Directed by
David Slade |
Writing Credits (in alphabetical order)
Charlie Brooker | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Fionn Whitehead | ... | Stefan Butler | |
Craig Parkinson | ... | Peter Butler | |
Alice Lowe | ... | Dr. Haynes | |
Asim Chaudhry | ... | Mohan Thakur | |
Will Poulter | ... | Colin Ritman | |
Tallulah Haddon | ... | Kitty | |
Catriona Knox | ... | Leslie | |
Paul Michael Bradley | ... | Robin (as Paul Bradley) | |
Jonathan Aris | ... | Crispin | |
A.J. Houghton | ... | Young Stefan | |
Fleur Keith | ... | Mum | |
Laura Evelyn | ... | Pearl Ritman | |
Alan Asaad | ... | Satpal | |
Suzanne Burden | ... | Judith Mulligan | |
Jeff Minter | ... | Jerome F. Davies | |
Sandra Teles | ... | Reporter | |
Rochenda Sandall | ... | Pippa 1st AD | |
Ellie Piercy | ... | Receptionist | |
Tom McCall | ... | Paramedic | |
Jon-Jo Inkpen | ... | Pax | |
Stephen Rashbrook | ... | Narrator | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Marie Hamm | ... | Girl on bus (uncredited) | |
Henny Hardy | ... | Receptionist (uncredited) | |
Abdul Hakim Joy | ... | Tucker worker (uncredited) | |
Jackson Kai | ... | Programmer (uncredited) |
Produced by
Charlie Brooker | ... | executive producer |
Annabel Jones | ... | executive producer |
Mark Kinsella | ... | co-producer |
Marshall Leviten | ... | line producer |
Russell McLean | ... | producer |
Music by
Brian Reitzell |
Cinematography by
Aaron Morton | ||
Jake Polonsky |
Editing by
Tony Kearns |
Casting By
Jina Jay |
Production Design by
Catrin Meredydd | ... | (production design) |
Art Direction by
Phil Noall | ... | standby art director |
Fabrice Spelta | ... | supervising art director |
Damian Léon Watts |
Set Decoration by
Maggie Musial |
Costume Design by
Caroline Harris |
Makeup Department
Oonagh Bagley | ... | hair stylist / makeup artist |
Martina Byrne | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Kirstin Chalmers | ... | makeup & hair designer |
Mark Coulier | ... | prosthetic makeup designer |
Lizzie Davies | ... | hair supervisor / makeup supervisor |
Adam Keith Edwards | ... | mold maker |
Helena Jopling | ... | trainee hair stylist / trainee make-up artist |
David Malinowski | ... | prosthetic painter |
Colum Mangan | ... | mold maker |
Polly Mossman | ... | hair stylist / makeup artist |
Stephen Murphy | ... | prosthetic makeup artist |
Brogan Sharp | ... | special makeup effects artist |
Laurie Wallaker | ... | prosthetic technician |
Sarah Welsman | ... | prosthetic workshop technician |
Josh Weston | ... | prosthetics sculptor |
Kate Laura Woodhead | ... | silicone runner |
Lucy Willis | ... | crowd hair and make-up artist (uncredited) |
Production Management
Charlotte Dean | ... | post-production supervisor |
Kelly Duffell | ... | production manager |
Shuna Frood | ... | post-production supervisor |
Hamish Gray | ... | unit manager |
Ian Hewitt | ... | unit manager |
Jo Kay | ... | head of production |
Second Unit Director or Assistant Director
Jay Arthur | ... | first assistant director |
Michael Chapman | ... | third assistant director |
Mike Chapman | ... | third assistant director |
Lizzie Maxwell | ... | assistant director |
Hannah O'Donnell | ... | floor runner |
Nick Simmonds | ... | second assistant director |
Michael Llewellyn Williams | ... | crowd 3rd assistant director |
Art Department
Marc Ashmore | ... | carpenter |
Jasmin Backshall | ... | assistant art director |
Rebecca Barker-McLean | ... | art department assistant |
Wayne D. Barlowe | ... | concept artist |
George Bettles | ... | standby carpenter |
Mark Bevan | ... | dressing props |
Jamie Brown | ... | carpenter |
Aimee Bunyard | ... | standby painter |
Steve Clark | ... | carpenter/stand-by: dailies |
Garry Dawson | ... | prop master |
Josh Field | ... | standby props |
Jason Fitzpatrick | ... | technical props |
Chris Foss | ... | concept artist |
Terence Harrington | ... | props: dailies |
Richard Hawkyard | ... | standby props |
Joey Hodges | ... | greens stand-by |
Dougie Lankston | ... | props storeman |
Isobel Mackenzie | ... | graphic assistant |
Bea L. Manzanara | ... | lead painter |
Hannah Marti-Level | ... | set dresser |
Carly Mason | ... | graphic designer |
Sarah McClarence | ... | assistant production buyer |
Jono Moles | ... | construction manager |
Rose Noble | ... | clearence assistant |
Greg Page | ... | props |
Barnaby Papworth | ... | charge hand |
Ben Pearson | ... | props |
Natalie Preston | ... | graphic designer |
Maisie Robinson | ... | graphic assistant |
Cassie Smith | ... | Petty Cash Buyer |
Ian Taylor | ... | hod construction |
Tim Timmington | ... | scenic painter |
Dale Walters | ... | props: dailies |
Steve Wheeler | ... | dressing props |
Alice Wigley | ... | production buyer |
Lisa Williams | ... | lead graphic designer |
Louis Wilson | ... | dressing props |
Chloe Wood | ... | production buyer |
Sound Department
Dale Anchor | ... | adr assistant |
Tim Barker | ... | sound recordist |
Daniel Bodsworth | ... | sound mix technician |
Scott Cannizzaro | ... | adr mixer |
Doug Cooper | ... | re-recording mixer |
Davide Favargiotti | ... | dialogue editor |
Michael Hamilton | ... | sound mix facility producer |
Serin Kucuk | ... | 2nd assistant sound |
Michael Maroussas | ... | dialogue editor |
Christer Melén | ... | sound effects editor |
Markus Moll | ... | assistant re-recording mixer |
Keith Partridge | ... | foley mixer |
Nick Roberts | ... | adr mixer |
Mathias Schuster | ... | foley editor |
Ken Sluiter | ... | sound mixer |
Barnaby Smyth | ... | foley artist |
Joakim Sundström | ... | supervising sound editor |
Adrienne Taylor | ... | 1st assistant sound |
Adrienne Taylor | ... | 1st assistant sound |
Mark Timms | ... | sound mix assistant |
Sacha Walker | ... | adr editor |
Michael Griggs | ... | mix engineer (uncredited) |
Special Effects by
Andy Adam | ... | senior special effects technician |
Colin Gorry | ... | special effects |
Samuel Mcgrath | ... | special effects assistant |
Mark White | ... | senior special effects technician |
Visual Effects by
Joe Billington | ... | visual effects line producer |
Duncan Cook | ... | visual effects producer |
Sacha Danjou | ... | compositor |
Carl Edlund | ... | digital matte painter |
Mark Epstein | ... | visual effects artist |
Matthew Fletcher | ... | lead cg supervisor |
Mark Harris | ... | compositor (as Mark Holman Harris) |
Alastair Hearsum | ... | cg supervisor |
Will Howden | ... | visual effects assistant editor |
Zybrand Jacobs | ... | cg artist |
Julian Johnson | ... | cg artist |
Duncan Malcolm | ... | visual effects supervisor |
Clayton McDermott | ... | motion graphics artist |
Kyle Obley | ... | compositor |
Leanne Pletersky | ... | compositor |
Richard Stretch Russell | ... | compositor (as Richard Russell) |
Aaron Smith | ... | cg artist |
Jean-Clement Soret | ... | digital colourist |
Saskia Vaneveld | ... | visual effects line producer |
Hazel Weatherall | ... | 3d scanning digital artist |
Lilles Whitby | ... | visual effects coordinator |
Ivan Ertlov | ... | consulting video game footage (uncredited) |
Stunts
Gary Arthurs | ... | stunt rigger |
Andy Bennett | ... | stunt coordinator |
Chloé Bruce | ... | stunt double: Alice Lowe |
Paul Ginns | ... | stunt performer |
Luke Gomes | ... | stunt double: Fionn Whitehead |
Dan Griffiths | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Alessio David Ciattini | ... | data wrangler |
Rob Collins | ... | 2nd unit gaffer |
Rob Collins | ... | second unit: gaffer |
Oliver Curtis | ... | second unit cinematographer |
Matt Grace | ... | best boy |
Adam Green | ... | camera trainee |
Julia Green | ... | first assistant camera b camera |
Russell Hall | ... | standby rigger |
Gareth Harfoot | ... | aerial camera operator |
Dan Henderson | ... | second assistant camera |
Dan Henderson | ... | second assistant camera |
Joe Hewitt | ... | electrician |
Tommy Holman | ... | first assistant camera: "b" camera |
Jac Hopkins | ... | second unit: grip |
Charlie Hughes | ... | second unit: second assistant camera |
Jack Jackson | ... | grip trainee |
Mark Johnson | ... | electrician (nm13161322) |
Tony Kay | ... | camera operator |
Ed Lancaster | ... | key grip |
Tom Lane | ... | second assistant camera: "a" camera |
Nathan Lloyd | ... | camera trainee: dailies |
James Malamatinas | ... | 2nd Assistant Camera: B Cam |
Shaun Mone | ... | gaffer |
Elliott Polley | ... | key grip |
Luis Reggiardo | ... | digital imaging technician |
Pete Scott | ... | desk operator |
Hilda Sealy | ... | first assistant camera: second unit |
Mike Sherno | ... | generator operator |
Richard Simpson | ... | Digital Imaging Technician: Dailies |
Philip A.T. Smith | ... | first assistant camera: "a" camera |
James Starr | ... | "B" dolly grip |
Sam Taylor | ... | camera trainee |
Nick C. Teulon | ... | grip: "b" camera |
Jacob Ward | ... | video assistant dailies / video playback operator |
Leo Winslow | ... | 2nd AC: Dailies |
Elisa Spigariol | ... | camera trainee (uncredited) |
Casting Department
Olivia Brittain | ... | casting associate |
Catherine Garlick | ... | casting assistant |
Eliza Heslop | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Jen Davies | ... | costume supervisor |
Jules Hindess | ... | daily costume standby |
Rebecca Jempson | ... | assistant costume designer |
Zoe Longbottom | ... | costume trainee |
Hannah Elizabeth Richards | ... | ager/dyer |
Claire Tremlett | ... | costume standby / principal costume standby |
Helen Vines | ... | costume standby: daily |
Editorial Department
Tatiane Alencar | ... | second assistant editor |
Tom Alexander | ... | digital intermediate editor |
Simon Dunne | ... | Technicolor PULSE: Senior Producer |
Greg Elston | ... | post-production |
Judith Fleeton | ... | dailies manager |
Shuna Frood | ... | post-production supervisor |
Alex Gascoigne | ... | digital intermediate manager |
Simon Giblin | ... | on-line editor |
Anil Griffin | ... | assistant editor |
Dexter Kong | ... | pulse picture operator |
Charlotte Laing | ... | post-production |
Sam Margaritis | ... | dailies producer |
Aileen McIntosh | ... | post-production |
Kitty McWilliams | ... | post-production coordinator |
Tom Mitchell | ... | pulse conform operator |
John Weeks | ... | first assistant editor |
Location Management
James Brodie | ... | assistant location manager / key assistant location manager |
Emily Hoy | ... | location scout |
Jennifer Kinnear | ... | assistant location manager |
Charlotte Peters | ... | assistant location manager |
Charlie Somers | ... | supervising location manager |
Anna Watson | ... | location coordinator (as Anna Walker) |
Harry Wyeth | ... | location assistant |
Music Department
Amelia Hartley | ... | music supervisor |
Lee Scott | ... | music editor |
Ken Sluiter | ... | score mixer |
Cecile Tournesac | ... | music editor |
Script and Continuity Department
Lola Dauda | ... | assistant script supervisor |
David Girvan | ... | assistant script editor |
Marilyn Kirby | ... | script supervisor |
Transportation Department
Aidan Keating | ... | transportation captain |
Bohdan Stoklasa | ... | facilities captain |
Alan Tribe | ... | unit driver |
Ian Tuite | ... | unit driver |
Additional Crew
Dalida Carew | ... | cashier |
Priya Chavda | ... | assistant production coordinator |
Sophie Cook | ... | senior lawyer |
Alastair Crees | ... | production secretary |
Paresh Dayalji | ... | floor runner |
Ryan Derrick | ... | production accountant |
Rob Done | ... | EPK Producer |
Josh Harris | ... | production assistant / rushes runner |
Nick Irving | ... | legal & business affairs |
Josie Kelly | ... | financial controller |
Sean Kenneally | ... | production finance manager |
Tim Leach | ... | production coordinator |
Hannah Lewis | ... | production accountant |
Garry Marriott | ... | unit medic |
Bo Ponomari | ... | stand-in (as Bogdan Ponomari) |
Laura Renton | ... | rushes runner |
Claudia Selby | ... | production assistant |
Emmanuelle Stannard | ... | assistant production coordinator |
Adam Survay | ... | runner |
Jack Wooley | ... | production runner |